SOSYAL Güvenlik Müessesesi (SGK) tarafından Sağlıkta Uygulama Tebligi’nde (SUT) yapılan değişiklikle, özel hastaneler sağlık hizmetleri bedelinin iki katı ek ücreti vatandaştan alabilecek. Yapılan değişiklikle SUT maliyeti uygun miktarlarda meydana gelen prostat ameliyatı, özel hastanelerde kontrol ücreti, yapılan tahlil ve tetkiklerin belirli bir orana çıkacaktır.
Sağlıkta Uygulama Tebligi’nde geçtiğimiz 12 Ekim’de yapılan değişiklikle ‘Kamu yönetimi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil olmak üzere sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Kogörevi’nca belirlenmiş sağlık hizmetleri bedelinin en pek iki katına kadar ek ücret alabilirler’ şeklinde karar verildi. Yapılan aranjman ile vakıf üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde sağlık hizmeti almak talep eden vatandaşlar, SUT fiyatının iki katına kadar ücret ödemek zorunda kalabilecek.

Bazı ameliyatların SUT’taki işlem fiyatlarına bakacak olursak, gasrektomi (mide alınması ameliyatı) , tonsillektomi (bademcik) , apendoktomi (apandist), hemoroktomi (hem biroroid), katarakt (göz ameliyatı), prostektomi (prostat) ve lomber distektomi (bel fıtığı) fiyatları değişkendir. Hastalanıp vakıf üniversite hastanesine ya da özel bir hastaneye gittiğinizde, kontrol ücretiniz, yapılan tetkik ve tahlilleriniz ile yapılan girişimsel işlemleriniz için, bu hastanelerin SGK’ya fatura ettiği Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenmiş sağlık hizmetleri bedelinin iki katı ücreti cebinizden ödemek zorunda kalacaksınız. Örneğin vakıf ve özel hastanede prostat ameliyatı olacaksınız. SUT’taki işlem maliyeti değişken olmaktadır. Ama vakıf ve özel hastaneler bu fiyatın iki katını başka bir deyişle gene belirli bir oran isteyebilir. Bunun için ek olarak vatandaş kontrol ücreti, yapılan tahlil ve tetkiklerin toplamında ücretiyle birlikte yaklaşık belirli bir oranda cepten ödemek zorunda kalabilir.

Greenlight Lazer Fiyatı

Greenlight Lazer Fiyatı

İlave Ücret Alınamayacak Hizmetler

Yapılan değişiklikte ek ücret alınmayacak sağlık hizmetleri de belirlendi. Bunun için yönelik yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi hizmetleri, kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere karşı sağlık hizmetleri, hemodiyaliz tedavileri, kardiyovasküler cerrahi işlemlerden ek ücret alınmayacak. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32