Prostat Büyümesi Neden Olur?

Prostat, erkek üremesinde önemli bir işleve sahip olan ergenlik dönemiyle başlayan süreçte meydana gelen ceviz büyüklüğü boyutuna sahip her erkekte bulunan bir organdır. Prostat hastalığı erkeklerde görülen genellikle üç çeşit rahatsızlıktır. Bunlar, prostat büyümesi, prostat iltihabı ve kontrolsüz şekilde çoğalan kötü huylu hücrelerin oluşturduğu prostat kanseridir. Prostat büyümesi, prostat kanserinden farklı bir rahatsızlıktır ve kanser riski taşımaz. Normal boyut olarak ceviz büyüklüğündeki prostat yaş ilerlemesine paralel olarak büyümekte ve bu durum kişinin idrar yapma yeteneğini zora sokmaktadır. Erkekler prostat büyümesi neden olur noktasında tam olarak bilgi mevcut olmamakla birlikte zararlı gıda tüketimi, aşırı şişmanlık prostat büyümesine de neden olabilmektedir. Tıp biliminin araştırmasıyla prostat büyümesi neden olur sorunu ana kaynağına inilecek ve buna uygun erken önlem alınabilecektir.

Lazerle Prostat Ameliyatı Tamamen Giderilir mi?

Lazerle Prostat Ameliyatı

Prostat büyümesi rahatsızlığı üroloji uzmanlarınca çeşitli tedavi yöntemleri uygulanarak giderilmektedir. Erkekte prostat büyümesi neden olur  ve hangi tedavilerle giderilir ürolojinin araştırma yaptığı bir konu olmaktadır. Prostat büyümesinin boyutuna bağlı olarak uygulanacak tedavi seçeneği de değişmektedir. Prostat büyümesinin başlangıç seviyede olduğu durumlarda sadece yakın kontrol altında tutulma, belirtilerin daha belirgin olmadığı zamanda tedaviye ihtiyaç duyulmayacağının bildirilmesi ile yetinilmektedir. Biraz ileri boyuttaki prostat büyümesi, ilaçla tedavidir. Üroloji uzmanlarınca yazılacak ilaçlarla mesane kasları gevşetilmekte hasta idrarını zorlamadan yapabilmektedir. İlaç tedavisinin yeterince hastanın rahatsızlığını gidermediği durumlarda ise lazerle prostat ameliyatı gündeme gelmektedir. Bu lazerle prostat ameliyatı kategorisinde en yaygını GreenLight Lazerdir. Bu lazer ameliyatı ile prostat büyümesine neden olan prostat bezindeki kan dokusu lazer ışığı yardımıyla ısıtılarak buharlaştırılmaktadır. Prostat dokusunun diğer organlara zarar vermeksizin çıkarıldığı bu lazer yönteminde hastalar ayakta tedavi edilmekte ve idrar akış hızı kısa sürede normale dönmektedir.

Lazerle Prostat Ameliyatı Sonrası Günlük Aktiviteler Yapılabilir mi?

Prostat büyümesine lazerle prostat ameliyatı  tedavisinin uygulandığı hastalar, kısa süre içerisinde evlerine dönebilmektedir. Ameliyat sonrası hasta kendisine dikkat etmelidir. Günlük aktivitelerin yapılması sakınca doğurmamakla birlikte hastanın yiyeceği yemeklere, alkol ve sigara içmemeye özen göstermemesi gereklidir. Ağırlık kaldırmayı gerektirecek hareketlerden ilk iki hafta uzak durmalıdır. Hastanın ameliyat sonrası ne kadar bir süre sonra cinsel birliktelik yaşayacağına, hangi tür yiyeceklerin ameliyata zarar verebileceği, üroloji uzmanlarına danışarak karar verilebilecek bir durumdur.

Greenlight Lazer Prostat Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Erkekte prostat büyümesi neden olur  ve lazerle tedavi hasta için avantajlı mıdır? sorusu ürologlar tarafından açıklanan hususlardır. Erkek idrarını yapamama, ya da zorlanma şeklinde belirtiler gösteren prostat büyümesi nedeni kesin değilse de ilaçla tedavinin mümkün olmadığı durumlarda prostat büyümesi, GreenLight Lazerle tedavi edilebilmektedir. Bu rahatsızlık için diğer cerrahi tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Ancak daha kısa sürede hastanın iyileşmesi, ayakta tedavi yapılması, cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmaması ve diğer erkeklik üreme organına ve dokularına zarar vermeden lazerle prostat ameliyatı gerçekleştirilmesi nedeniyle hastalara büyük avantajlar sağlamaktadır. İlk kez 1997 yılında uygulanabilen Greenlight Lazer yöntemi kansız bir işlem olması ve dünyaca yaygın bir lazer yöntemi olması nedeniyle yaygın olarak başvurulmaktadır. Detaylı bilgi için http://www.greenlight.gen.tr/iletisim adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32