Lazer ile yapılan prostat ameliyatı son 10 yılda en çok tercih edilen cerrahi müdahaleler arasında yer almaktadır. Hastanın yaşı, prostatın büyüklüğü göz önünde bulundurularak prostat ameliyatları yapılmaktadır. Lokal, spinal ve genel anestezi seçeneklerinden birisi kullanılarak yapılan lazer prostat ameliyatı kansız bir şekilde gerçekleşmektedir. Operasyon süresi oldukça kısadır.

Operasyonun süresini prostatın boyutu belirlemektedir. Özel bir alet sayesinde idrar kanalına girilerek prostat buharlaştırılmaktadır. Her prostat büyümesini kanser hastalığı ile karıştırmamak gerekmektedir. Her erkekte üreme sisteminde yer alan prostat bezi yaş ilerledikçe büyüme göstermektedir. İdrar torbası çıkışını saran bir bez olduğu için büyümesi durumunda idrar çıkma durumunu olumsuz etkilemektedir.

Normalde ceviz büyüklüğünde olan prostat bezi yaşın ilerlemesi ile birlikte büyüme göstermektedir. Büyüme ile birlikte yaşanan belirtiler bulunmaktadır. BU belirtiler idrarda kan görülmesi, sık sık idrara çıkma, idrar yapılmasına rağmen yapılmamış hissi, kesik kesik idrar yapma, altına idrar kaçırma, idrar yaparken yanma ve ağrı şeklindedir. Bu belirtiler dikkate alınmalı ve kısa zamanda üroloğa başvurulması gerekmektedir.

Lazerle Prostat Ameliyatı Nasıl Olur?

Hastalar için konforlu bir tedavi yöntemi olan lazerle prostat ameliyatı büyüyen prostatın buharlaştırılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Kanama riski bulunmayan bu cerrahi müdahalede sonuçlar kalıcıdır. Lazerle prostat ameliyatı sonrası hastanın iyileşmesi oldukça basittir. Lazerle prostat ameliyatı sonrası hasta birkaç saat içinde taburcu edilebilmektedir. Hastanede yatma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Hastada yapılan kontrollerden sonra hasta evine taburcu edilmektedir. Kanama riskinin olmaması sebebi ile bu yöntem hastalar tarafından travma yaratmadığı için daha çok istenmektedir. Lazerle prostat ameliyatı sonrası hasta cerrahi müdahalelerin travmasını yaşamamış olmaktadır. Erkek üreme organı çevresinde yapılan bu müdahaleler sonrasında hastada herhangi bir ereksiyon olamama durumu yaşanmaz. Lazerle prostat ameliyatı sonrası hasta idrar kaçırma gibi durumlar yaşamaz.

Lazerle Prostat Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Dokulara zarar veren ameliyat türleri ile karşılaştırıldığında risklerin daha az olduğu görülmektedir. Lazerle prostat ameliyatı sonrası idrar tutamama, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu tıkanması, yeniden tedaviye ihtiyaç duyulması, boşalmanın ter yöne gitmesi, sertleşme sorunları gibi riskler oluşabilmektedir. Bütün bu riskler yok denecek kadar azdır.

Lazerle Prostat Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazerle prostat ameliyatı sonrası hastaların kabızlık sorunlarına karşı dikkatli olması gerekmektedir. Kuru kayısı tüketmeli ve bol bol su içmelidir. Günde 3 litre sıvı tüketmesi çok faydalıdır. Yediklerine her açıdan dikkat etmelidir. Bir ay boyunca cinsel beraberlik yaşamaması gerekmektedir. Sert yerlere oturmaması önerilmektedir. Lazerle prostat ameliyatı sonrası hastaların iki ay gibi bir süre dinlenmesi gerekmektedir. Yaraların iyileşmesi ve kan gelmemesi adına bu gereklidir.

İyileşme dönemi boyunca hastalar dikkatli olmalı, oturuş pozisyonlarında makatları yukarıda kalmalıdır. İdrar akışında gözle görülür bir düzelme sağlanmaktadır. İlaçların yaptığından çok daha etkili bir yöntem olması sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32