Prostat Nedir, Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Prostat hastalıkları kansere kadar varan ya da iyi huylu tümörler gibi rahatsızlıklar üreten bir organımızdır. Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan prostat; üriner sisteme dahil olup idrar kanalının dış tarafına yerleşmiştir. Burada bir ceviz büyüklüğünden daha az ebatta yer alarak idrar taşımayı kolaylaştırır.

Aynı işlevsellik kadınlar için Skene Bezidir. Erkeklerde bulunan prostatın ana görevi idrarın dışarı transferidir. Ayrıca üreme hücrelerinin bulunduğu spermleri taşır. Dolayısıyla oldukça önemli bir misyona sahiptir. Bununla birlikte prostat belli bir yaş grubundan sonra rahatsızlıklar oluşturabilir. Ancak bugün gelişen teknolojide lazerle prostat tedavisi gayet olumlu sonuçlar vermektedir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Prostatla ilgili önemli bir şikâyet iyi huylu eksende hücrelerin büyüme eğilimidir. Bunun tıbbi karşılığı Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) olup kanserleşme eğilimi göstermez. Özellikle 40-45 yaş sonrası görüldüğünden yaşla doğrudan ilişkilidir. Prostatın iyi huylu büyümesi, sonuçta yine bağışıklık sistemini menfi etkileyecektir. Zira kanserleşmeye gitmese de hastada şikâyetler artar. Bunlardan başlıcaları şunlardır: İdrarı hem başlatmada hem boşaltmada bazı zorluklar görülür, idrar tek bir harekette boşaltılmayıp kesintili akar, idrar biterken damlamalar görülür.

Ayrıca idrarda kan da görülebilir. Bir de idrar kesesinden kaynaklanan şikâyetler vardır: Günün çeşitli saatlerinde fazla idrara çıkma, birden tuvalete gitmeye karar verme, idrar yapmaya başlamadan kaçırmalar ve idrarı boşaltırken belli ölçülerde yanma duygusunun oluşmasıdır. Bütün bu şikâyetler prostat büyümesine işaret eder. Prostat büyümesinde ilaç tedavisi söz konusu iken bazı aşamalarda cerrahi müdahale de gerektirebilir. İlaç tedavisinin önemi daha çok hastalığın başlangıç safhalarında etkilidir. Daha sonraki aşamalar farklı tedavi yöntemlerini gündeme getirir. Tabi sonraki aşamada lazerle prostat tedavisi yan etkileri minimuma indirdiğinden başlıca tercih edilen seçeneklerdendir.

Lazerle Tedavi Süreci Nasıldır?

Lazerle tedavi milenyum çağında tıbbın geliştirdiği etkili yöntemlerden biridir. Birçok hastalık tedavisinde uygulanan lazer teknolojisi prostat büyümesi için de uygundur. Lazerle prostat tedavisi açısından öne çıkan tedavi ise Greenlight, yani Yeşil Işık tedavisidir. KTP lazerin çıkardığı yeşil renkli ışıktan dolayı bu isim verilmiştir. Lazerle prostat tedavisi için ya genel anestezi ya da lomber anestezi yöntemi uygulanır. Sistoskop denilen bir alet prostat hastasının üretra kanalına girer ve orayı görüntülemeye başlar.

KTP lazerin meydana getirdiği yeşil ışıklı ışınlarsa söz konusu prostat büyümesini buharlaştırarak yok eder. Böylece prostat ilk özgün halindeki gibi idrar ve spermlerin taşınmasını normalleştirir. Tabi lazerle prostat tedavisi öncesi hastanın kanserleşen hücrelerinin olup olmadığının tetkiki gerekmektedir.

Greenlight (Yeşil Işık) Tedavisinin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Kan sulandırıcı etki yaratan ilaçları almak zorunda olan hastalarda değişen bir şey olmaz. Yani ilaçlarını kesintisiz alabilirler. Lazerle prostat tedavisi sırasında kanama pek söz konusu değildir. Hatta nerdeyse hiç yoktur denilebilir. Kateter zorunluluğu da kısa süreli olup 1 gün hasta için yeterlidir. Hatta hasta gün bitmeden taburcu edilebilir.

Ayrıca önemli bir sorun olan TUR Sendromu tehlikesi de yaşanmaz. Dolayısıyla lazerle prostat tedavisi birçok açıdan hastalar için en güvenilir yöntem olup risksiz bir şekilde tamamlanmaktadır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32