Prostat Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Sorusu ile ilgili olarak erkeklerde mesanenin alt kısmında yer alan prostat bezi, ilerleyen yaşlarda sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Prostat nedenleri hormonal ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sorunun ergenlikten önce görülmemesi ergenlikle birlikte üretilmeye başlayan hormonları hastalık üzerinde etkili olduğunu düşündürmektedir. Ailesinde prostat kanseri görülen kişilerde riskin arttığı göz önünde tutularak erkeklerin önerilen yaşlardan itibaren sağlık kontrollerine düzenli olarak devam etmesi erken teşhis ihtimalini de artırır. Gelişen teknolojiler sayesinde prostat ameliyatı kaç saat sürer sorusuna verilecek cevap her geçen gün kısalmaktadır. Genetik faktörlerin sorumlu tutulduğu prostat nedenleri halen araştırılmaya devam etmektedir.

Prostat Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Prostat Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar her yıl kanser tanısı konan 3 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığını net olarak ortaya koymaktadır. Erken tanı ve tedavinin öneminin her geçen gün daha çok fark edildiği günümüzde prostat nedenleri hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalı ve özellikle risk grubuna girenlerin düzenli kontrollerini yaptırması tavsiye edilmektedir. Hastalığın belirtilerinin çok düzenli olmaması teşhis sürecinde geç kalınmasına neden olabilmektedir. Prostat belirtileri arasında en sık görülenler;

-Rahat idrar yapamama,

-İdrarın kesik kesik gelmesi,

-İdrar hacminde düşüş,

-Sürekli idrar olma hissi olarak söylenebilir.

Prostat Ameliyatı Kaç Saat Sürer ve Tedavi Nasıl Tamamlanır?

Prostat teşhisi doktorun yapacağı elle muayene ile konur. Kesin teşhisin konmasının ardından tedavi şekli belirlenirken hastanın hikayesi, muhtemel prostat nedenleri ve hastalığın bulunduğu evre dikkate alınır. Hastalığın diğer organlara sirayet etmemesi durumunda prostatektomi denen ameliyat uygulanır. Prostat ameliyatı kaç saat sürer sorusuna verilecek cevap yaklaşık olarak 40 ila 80 dakika civarındadır. Ameliyat süresi doktorun müdahale esnasında gördüğü tabloya göre değişiklik gösterebilir. Sorunun diğer organlara yayılmış olması ameliyat sonrasında radyoterapi uygulamasının yapılmasını zorunlu hale getirir. Metastazın yayılmış olması halindeyse sürece hormon tedavisi de eklenebilir. Kanserden tamamen kurtulma hedefiyle yapılan ameliyatlara hazırlık aşamasında farklı cerrahi yöntemler denenebilir. Başarı ihtimalinin çok yüksek olduğu operasyonların sonucunda idrar kaçırma gibi sorunlar tamamen ortadan kaldırılır. Periyodik kontrollerin aksatılmaması şartıyla hastanın iyileşme süreci çok kısa bir sürede tamamlanır. Ameliyat öncesinde hastaya ve yakınlarına  prostat ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabı verilmelidir.

Ameliyat Sonrasında Oluşabilecek Komplikasyonların Prostat Nedenleri ile Alakası Var mıdır?

Genel olarak başarı oranı çok yüksek olan prostat ameliyatlarında eski şikayetler tamamen ortadan kalkar. Operasyon sonrasındaki ilk iki hafta ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak, bol su içmek ve dinlenmek gerekir. Cerrahi müdahalenin açık ameliyat şeklinde olması idrar yolu darlığı riskinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda müdahale sonrasında laparoskopik cihazlarla içeri girilerek dar olan idrar yolu genişletilebilir. Kapalı prostat ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık olarak 40 dakikayken, açık ameliyatlarda süre 90 dakikaya kadar uzayabilir. 40 yaşını geçen erkeklerin yılda bir kere prostat kontrolü yaptırması tavsiye edilir. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32