Prostat bulguları genellikle, prostat bezinin idrar yolu ve mesaneye yakin olması sebebiyle idrara çıkma sorunları olarak tanımlanabilir.
Bu sebeple prostat büyümesi bulguları, alt idrar yolu enfeksiyonu bulguları ile benzeşmektedir. Bazı erkeklerde hiç bir belirti görülmez ya da bulgular dikkat çekmeyecek civarı hafif olabilmektedir.

Prostat büyümesinin en riskli komplikasyonu, idrar kanalını tıkayarak idrarın vücuttan atılmasına engel olmasıdır. Bu şekilde bir vaziyette vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Prostat büyümesi bulguları “boşaltma” ve “depolama” olarak iki kategoriye ayrılabilir.

Boşaltma ile ilgili belirtiler;

İdrarın olup olmadığı ile ilgili şüpheye düşme
İdrar yaparken zorlanma
Zayıf ya da kesintili idrar akışı
İdrara çıktıktan anında sonra bir ek olarak idrara çıkma isteği
İdrara çıktıktan sonra idrar akıntısı
İdrara başlamakta zorlanma
Depolama ile ilgili belirtiler;

Artan idrara çıkma sıklığı (her 1-2 saatte bir)
İdrarı tutmada güçlük çekme
Geceleri sik sik idrara çıkma
İdrar sırasında ağrı ve yanma duygusu olarak sıralanabilir.
Yukarıda da belirttiğim benzeri, idrar kanalının tıkanması (idrara çıkamama), mesane taşına, idrar yolu enfeksiyonuna, idrarda kana ve idrar kaçırmaya ne sebeple olabileceği amaçlı kısa zamanda doktora gidilmelidir.

Prostat Büyümesi Belirtileri

Prostat Büyümesi Belirtileri

Prostat Büyümesi Nedir?

Genç yastaki erkeklerde prostat bir kestane büyüklüğündedir, fakat 45 yaşlarında prostatta büyüme baslar. Prostat büyümesi çoğu vakit selim bir olay olarak gerçekleşmekte ve bu sebeple selim prostat büyümesi ya da tıbbi deyimiyle benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılmaktadır. Bu büyüme yaşamın sonuna civarı değişen hızlarda devam ediyor. 50 yas üzerindeki erkeklerin %50’sinde 60-70 yas arasında %65’inde 80 yas üstünde %90’inde BPH gelişmektedir. Prostat büyümelerinin bir kısmı ise habis büyüme seklindedir ve prostat kanseri olarak tanımlanır.

Selim prostat büyümesi ve prostat kanseri bir arada bulunabilen fakat birbirinden kaynaklanmayan iki ayrı hastalıktır. BPH’nin yaşlanmayla beraber, östrojen hormon düzeylerinde görülen değişiklik sebebiyle geliştiği düşünülmekle beraber kesinlikle sebebi belli değildir. Benign prostat büyümesi çoğunlukla prostattaki hücrelerin büyümesi (hipertrofisi) sebebiyle olmayıp hücre sayısının anormal artışı (hiperplazi) nedeniyledir. Yaşlanmayla beraber periüretral bezlerde (üretranin etrafindaki bezlerde) hiperplazi olur. Bu hiperplazik bezler hakikat prostat dokuşunu dışa doğru iterek yassılaştırır.

Prostat bezi üretra (idrar yolu) mesane ve rektuma doğru büyür ve bilhassa mesane boynunda yarattığı tıkanmayla (obstrüksiyon) üretra, mesane, böbreklerden mesaneye idrari taşıyan kanallar (üreter) ve böbreklerde patolojik değişikliklere ne sebeple olur. Hiperplazik kitlenin yaptığı başıyla üretranin normal sekli bozulabilir ve bu kitle mesane boyunda obstrüksiyona ne sebeple olarak mesanede trabekülasyon, selül (hücre, odalar), divertikül (dışarı doğru bombeleşme) ve tas oluşumuna ne sebeple olabilmektedir. Daha sonra idrarın boşalamamasına bağlı olarak üreterler ve böbreklerde genişleme ile böbrek dokusunda harabiyet gelişebilir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32