Prostat bezi her erkekte bulunan ve yaşa göre değişiklik gösteren bir salgı bezidir. Prostat büyümesi nedenleri farklı şekillerde olabilir. Erkeklerin yaşı ilerledikçe ortaya çıkan ve genel olarak ellili yaşlarda daha çok görülen bir hastalıktır. Bu hastalık hormon dengesine bağlı olarak değişme gösteren bir yapıdadır.

 

Genellikle idrarını ayakta yapan erkeklerde görülmesi gibi yanlış bir kanı bulunsa da bununla alakalı bir durum değildir. Prostat büyümesi nedenleri birçok farklı şekilde sıralanabilir. Bu belirtiler genel olarak idrarı yapma esnasında ortaya çıkan belirtilerdir. Prostat büyümesi nedenleri farklılık gösterse de belirtiler aynıdır.

 

Bu belirtiler arasında en çok sıralanabilecek nedenlere bakıldığında sık sık idrara çıkma alışkanlığının oluşması, idrarı kesik kesik yapma, alışkanlık değilken son dönemlerde gece uykusundan kalkıp idrara çıkılması, idrar bittikten sonra kişinin hala rahatlayamaması ve hala idrarı var gibi hissetmesi, idrarını yaparken yanma ve sızlama olması en çok bilinen nedenlerdir.

 

 Prostat Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

 

 Prostat büyümesi nedenleri arasında genelde soğuk havalardan kaynaklanması muhtemeldir. Soğuk havalardan çok kolay bir şekilde etkilenen prostat özellikle kış aylarında ilerleme gösterebilir. Bu yüzden prostat ilacı kullanan insanlar kış aylarında değil yaz aylarında ilaçlarını bırakmalıdırlar. Prostat büyümesi nedenleri arasında sayılan bir diğer önemli neden de beslenme alışkanlığıdır. Bu konuda insanlar özellikle de erkekler ne yediklerine çok fazla dikkat etmezler. Ancak mutlaka çok acılı yemekler yememeye özen göstermek zorundalar.

 

Beslenme alışkanlıkları bir şekilde prostatı etkileyen nedenlerden biridir. Prostat büyümesi nedenleri arasında gösterilen genetik aktarımda önemlidir. Ailede daha önceden birileri bu sorunu yaşadıysa sizde de olması düşükte olsa muhtemel bir durumdur. Prostat büyümesi nedenleri baş gösterdiğinde mutlaka tedavi edilmelidir. Kırklı yaşlar sonrasında daha da büyümeye başlayan prostat ilerleyen dönemlerde böbrek yetmezliğine kadar ulaşmaktadır.

 

 Prostat Büyümesi Nedenleri Kimlerde Görülür?

 

Prostat büyümesi nedenleri genel olarak ileriki yaşlardaki erkeklerde görülme olasılığı yüksektir. Bu sorun sadece erkeklerde görülmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen bu hastalık birçok insanda şikâyete sebep olurken bazılarında şikâyete neden olmamaktadır. Prostat yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir hastalık olduğu için genelde kırklı yaşlardan sonra başladığı görülmektedir. Ancak otuzlarda da görüldüğü olmuştur. Bu kadar genç başlaması da aileden başkalarında olmasından kaynaklı olarak genetik bir şekilde oluşmaktadır.

 

 Prostat Büyümesi Yaşla Alakalı mıdır?

 

Yaşı ilerleyen her erkekte mutlaka görülmektedir. Ancak her erkek bu durumdan şikâyet edecek kadar ağır boyutlarda yaşamazlar. Elli yaşından sonrakilerde daha ileri olduğundan ilaç tedavisine başvurulması normaldir. Doktorların önerisi belirtiler başladığı anda yaş kaç olursa olsun mutlaka tıbbi bir destek alınmasıdır. Daha fazla ilerlememesi içinde kış aylarında daha çok dikkat edilmeli ve soğuğa maruz bırakılmamalıdır. Prostat her erkeğin yaşadığı bir sorundur ve bu sorun önlem alınmadığı taktirde daha da ilerleme gösterebilir.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32