Prostat Değerleri konusu ile ilgili erkeklerin vücudunda yer alan bütün hücreler, belirli bir düzende yapılan muayene altında çoğalarak kendilerini yenilemektedir. Bazı nedenlerden ötürü, bu hücrelerin artması incelenememektedir. Kontrolsüz şekilde meydana gelen hücreler, bir arada birikir ve tümör denilen prostat hastalığı oluşumuna neden olur. Tümör denilen şey hücre topluluğudur. Urların bir kısmı çoğaldıkları yerde kalabilir. Ancak bir bölümü de dolaşım nedeni ile yabancı organlara yayılarak tahrip olmalarına neden olur. Yayılan bu tümörlere kanser ya da kötü huylu tümör denilmektedir. Kanser hücreleri, bir yere bir noktaya yerleşerek orada çoğalma niteliğine sahiptir. Prostat bütün erkeklerde yer alan bir organdır. Erkeklerde meninin yapılmasından sorumlu olan prostat, kanser hastalığı ile karşı karşıya kalır. Prostat kanserinin görülme sıklığı yaşlı erkeklerde 1/10 oranında görülmektedir.

Prostat Değerleri

Prostat Değerleri Hastalık Teşhisi İçin Önemli

Erkeklerde en sık görülen kanserlerden biri prostat kanseridir. 50 yaş üzerindeki bütün erkeklerde akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser prostat kanseridir. 65 ile 75 yaşları arasındaki erkeklerde daha sık görülmektedir. Yaş ilerledikçe prostat kanseri riski de artar. Prostat kanseri teşhisi koyulabilmesi için prostat değerleri ölçümü yapılmaktadır. PSA denilen Prostat Spesifik Antijeni, hem tanı koymada hem de tedavi sürecini belirlemede etkilidir. Prostat kanseri belirtileri görülen kişilerde yapılan araştırmalar neticesinde, prostatın değerleri belirlenir ve hastalığın ne seviyede olduğu belli olur.

Prostat Hastalığı Nedenleri Belirsizdir

Erkeklerin son dönemlerde karşılaştıkları genel sorunlardan biri prostat kanseridir. Genelde ileri yaştaki erkeklerde görülen yüksek prostat değerleri, genç erkeklerde de görülebilmektedir. Nedeni tam olarak bilinemeyen prostat kanserinin çevresel etkenler nedeniyle ya da genetik olarak aileden gelmesi ile oluştuğu düşünülmektedir. Prostat kanseri görülen kişilerin akrabalarında da bu hastalığın görülmesi muhtemeldir. Belirli bir bölgede daha sık görülen prostat kanserinin ise çevresel etkenlerden dolayı meydana geldiği düşünülmektedir. Prostat kanserinin erken teşhisi için belirtilerine dikkat edilmesi çok önemlidir. Erkeklerin özellikle de belirli yaşlardan sonra gerekli rutin kontrolleri yaptırması ve yaşadıkları farklı durumları dikkate alarak doktora görünmeleri gerekmektedir.

Ameliyat İçin Prostat Değerleri Önemlidir

PSA yani prostat spesifik antijen ölçümü, prostat kanserinin erken teşhisi için önemlidir. Kan ile yapılan bir test olan PSA, prostat hastalığı için tedavi yöntemini belirlemeye yardımcı olur. Prostat kanserini belirlemede önemli bir yere sahip olan PSA’nın, prostat kanseri ameliyatı sonrasında da ölçülmesi gerekir. Prostat hücrelerine karıştırılan kan ile yapılan PSA, kanserin ne derece ilerlediğini ya da ameliyat sonrasın ne seviyede olduğunu gösterir. Prostat kanserinden emin olmak için yapılan PSA, 40 yaş ile 80 yaş arasındaki erkeklerde değişik değerlerde çıkmaktadır. Ameliyat sonrasında ise prostat değerlerinin standart değerlerde olması gerekir. Bu da prostat hastalığı için yapılan ameliyatın olumlu sonuçlandığını göstermektedir. Bu ölçüm ameliyattan bir süre sonra rutin kontroller sırasında yapılır. Bilgi almak için tıklayınız.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32