Prostat Nedir?

Halk arasında bilinenin aksine prostat hastalığı diye bir şey yoktur. Prostat üreme sisteminin içinde bulunan bir salgı bezidir. İdrar çıkışına ve meni çıkışına yardım eden bir yapıdır. İnsanların prostat hastalığı adıyla bildiği şey aslında prostat salgı bezinin büyümesiyle oluşan hastalıktır. Oluşan prostat büyüklüğü üreme sisteminde ve idrar yollarında ciddi sıkıntılara neden olabilir. Yaşanılan prostat büyüklüğü sonucunda prostat çok fazla büyüdüğü için üretrayı sarar ve baskı uygular. Bunun sonucunda ise halk arasında prostat hastalığı diye bilinen prostat büyüklüğü veya prostat büyümesi oluşur. Bu prostat büyüklüğü hakkında biraz daha detaylı konuşalım.

Prostat Büyüklüğü

Prostat bezi yaklaşık olarak 40-50 yprostat hastalığıaşlardan sonra büyüme gösterebilir. İdrar kesesi yani mesanenin altında bulunduğu için üretra kanalının etrafını çevreler. Bu durumda da prostat büyüklüğü görülmesi ciddi zorluklara yol açabilir. Peki, bu prostat hastalığı olarak bildiğimiz durumun belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır.

1.İdrar çıkışı zorlaşır ve idrarın çapı küçülür.

2.İdrara başlamakta zorlanabilirsiniz. Sürekli idrarınız vardır ama çıkışını sağlayamayabilirsiniz.

3.İdrar kesik kesik gelebilir veya idrar bitişinden sonra damlamalar olabilir.

4.İdrarınızı yaptıktan sonra bile idrarınız varmış hissi olabilir.

5.İdrar kan görülmesi.

Bu saydığımız belirtiler prostat büyüklüğü oluştuğunda üretranın tıkanmasına bağlı olarak gelişen belirtilerdi. Bir de çıkışı sağlanamayan idrarın mesaneye dolup, yaptığı aşırı baskı sonucu oluşan belirtiler var.

Prostat Belirtileri

1.Sık sık idrara çıkma, hatta hayatın akışını bozacak şekilde sık idrara çıkma görülebilir.

2.Ani bir şekilde idrar gelme problemi. Hiç idrarınız yokken bir anda çok aşırı şekilde idrarınız gelebilir.

3.İdrar yapma hissi geldiğinde kaçırma gibi problemler görülebilir.

4.İdrar çıkışında sızı ve yanma olabilir.

Oluşturduğu Problemler

Bu belirtiler hayatınızın akışında büyük problemler oluşturabilir. Halk arasında prostat hastalığı diye bilinen bu sorun yaşı ilerlemiş çoğu erkeğin yaşadığı bir problemdir. Bu hastalığın idrar yollarında problem oluşturması dışında, oluşturduğu başka problemlerde vardır. Prostatın cinsel hayata etkisi de büyüktür. Saydığımız bu belirtilerin cinsel hayatı etkileyeceğini düşünen erkekler yani bu problemlerin cinsel ilişki esnasında oluşabileceğini düşünerek cinsellikten soğuyabilirler. Cinsel hayatlarında ki bu psikolojik baskı erkeklerin ereksiyon bozukluğu yaşamalarına da sebep olabilir. Bu yüzden prostat büyüklüğü başladığı zaman yani bu belirtileri ufakta olsa yaşadığınız zaman hemen doktora başvurmalısınız. Eğer belirtileriniz yüksek oranda ise ameliyatla büyümüş olan bu salgı bezine müdahale edilebiliyor. Ama belirtiler ufaksa günlük hayat akışınızı sarsacak derece de değil ise ameliyatla müdahale yapılmaz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz prostat hastalığı, prostat büyüklüğü hakkında bilgiler için http://www.prostattedavisi.com.tr/prostat-hastaligi-tedavisi/ linki ziyaret edebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32