Yalnızca erkeklerde bulunan prostat bezi idrar kesesinin altında yer almaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu prostat bezi de büyümeye başlamaktadır. Bu büyüme yüzünden idrar yolunda tıkanma meydana gelmektedir. İdrar yolunun tıkanması ile birlikte hastada şikâyetlerde başlamaktadır.

 

Tıkanıklığın derecesine bağlı olarak idrarda kan, idrar yaparken ağrı, idrar miktarında azalma ve sık sık idrar çıkma gibi sıkıntılı durumlar meydana gelmektedir. 60 yaşın üzerinde olan erkeklerin yaklaşık olarak yarısında prostat büyümesi sorunu görülmektedir. 75- 80 yaş aralığında bulunan erkelerin % 90 oranında bu hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır. Bazı prostat büyümeleri iyi huylu olurken bazıları da kötü huylu bir büyüme ve diğer organlara da yayılma sergileyebilmektedir. Prostat büyümesi konusunda son dönemlerde prostat lazer ameliyatı tercih edilmektedir. Pek çok tedavi yöntemleri kullanılan hastalarda prostat lazer ameliyatı çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

 

Prostat Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle bir lazer ameliyatı olduğunu söylemek mümkündür. Prostat lazer ameliyatı sayesinde büyüyen prostat bezi buharlaştırılmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığından bu ameliyatın daha kısa sürede başarılı ve kalıcı sonuçlar elde edildiği kesindir. Prostat lazer ameliyatı genel anestezi ile yapılabildiği gibi hastanın genel durumu incelenerek belden uyuşturma yöntemi ile de yapılabilmektedir. Genellikle çok riski olan hastalar için lokal anestezi tercih edilmektedir. Hastanın idrar yolundan özel bir alet ile girilmesi sonucu prostat bezine ulaşılmaktadır.

 

Bu aletten çıkan ışınlar sayesinde prostat bezi buharlaştırılmaktadır. İdrarın rahat bir şekilde akışını sağlayabilmesi için bir boşluk oluşturulmaktadır. Prostat lazer ameliyatı bittikten 24 saat sonra idrar akışı normal haline dönmektedir. Hatta hastanın yaşadığı idrar problemleri de son bulmaktadır. Ayrıca unutulmaması gereken en önemli konu hastalar ameliyat öncesinde mutlaka prostat büyümesinin kanser taşıyıcı bir tarafı olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Prostat lazer ameliyatı uygulanan hastanın hastanede yatmasını gerektirecek bir durumu yoktur.

 

Prostat Lazer Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 

Ameliyat hastalar için bir travmadır ama lazer ile yapılan ameliyatlar en az travma yaşanacak türdendir. Diğer yöntemler ile prostat büyümesi tekrardan hastada oluşabilirken lazer kullanılan ameliyat sonrasında hasta kalıcı olarak bu hastalıktan kurtulmaktadır. Uygulamanın kansız bir şekilde yapılabiliyor olması hastaya kan verme gibi durumları da gerektirmemektedir. Uzun süre hastanede kalma gibi bir durumda söz konusu değildir. Erkeklerde sertleşme ile ilgili sinirin zarar görmesine prostat lazer ameliyatı engel olmaktadır. İstenilen kişiye lokal anestezi yapılabilme şansı vardır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda bile bu yöntem uygulanabilmektedir.

 

Hastalar günlük yaşantılarına kısa bir süre içinde dönebilmektedir. Hastalar bol miktarda avantajlar sağlamaktadır. Yaş sınırı gözetilmeksizin uygulanabilen bir yöntemdir. İdrar tıkanıklığı ciddi boyutlara ulaşanlarda uygulanabilir. Önemli bir tedavi uygulaması olduğu için mutlaka hastanelerde uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Yeşil ışık ameliyatı olarak da bilinen bu cerrahi müdahale yöntemi en çok tercih edilen prostat büyümesi ameliyatıdır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32