Sadece erkeklerin sahip olduğu organ prostattır. Yer aldığı bölge olarak idrar kesesinin altı diyebiliriz. Erkeklerin yaşı ilerledikçe vücutlarında baz değişiklikler yaşanır. Bu değişiklikler arasında prostatı da sayabiliriz. Mesela 60 yaşındaki bir erkekte prostat büyümesi yaşanır. Bu prostat büyümesi sonucunda birçok rahatsızlıklar ortaya çıkar. Mesela, idrar yaparken yaşanılan yanma hissi prostat büyümesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bu prostat büyümesi tıpta iyi huylu olarak karşılanmaktadır.

Prostat Büyümesindeki Karşılaşılan Sorunlar Hangileridir?

Prostatın büyümesi ile idrar yaparken yaşanılan sorunlar vardır. Mesela yanma hissi ya da idrar yapamama zorluğu bu sorunlardan birkaçıdır. İdrar düzgün yapılmadığı için diğer organlar etkilenir. Mesela, böbrekler bu durumdan etkilenen organlardır. Böbreklerde taş oluşumu gibi böbrek rahatsızlıklar yaşanır.

Prostat Büyümesinde Geliştirilen Yöntemler Nelerdir?

Prostat tedavisinde yeni yöntemler geliştirilmiştir. Mesela, cerrahi tedaviler ya da ilaç tedavileri prostat tedavisinde yeni yöntemler arasında kabul edilir. Ayrıca prostat büyümesine ilişkin erkeklere birçok ameliyat yöntemleri geliştirilmiştir.

Prostat tedavisinde yeni yöntemler olarak endoskopik olan kapalı ameliyat yerini almıştır. Bu ameliyat sayesinde insan vücudunda hiçbir yara izi kalmaz. Hastaların iyileşme süreleri çok kısadır. Mesela, sabah ameliyata girip akşam evine gidebilir. Bu ameliyatın kanama gibi sorunlar ile karşılaşma durumu yoktur.

Prostat Tedavisinde Yeni Yöntemler Nelerdir?

Prostat büyümesi sonucunda birçok gelişme yaşanmıştır. Mesela, Greenlight Lazer yöntemi bu gelişmelerden biridir. Tıptaki karşılığı PVP ( photoselective vaporization of the prostate) olan Greenlight lazer uygulaması avantajlı bir yöntemdir. Bu yöntemde kullanılan KTP lazeri yeşil ışık üreterek prostat için özel bir yöntem haline geliyor. Greenlight lazer enerjisi hemoglobin tarafından emilerek kan damarlar buharlaştırılır. Bu sayede idrar yapma zorluğu ortadan kalkmış olur.

Prostat tedavisinde yeni yöntemler olarak sayılan Greenlight lazeri operasyonu bir iğne yardım ile bel bölgesine yapılır. Rahatsız olan kişinin idrar yoluna sistoskop yardımı ile girilmesi sonucunda prostat buharlaştırılır. Bu buharlaşma sonucu idrar yapma zorluğu ortadan kalkmış olur.

Prostat tedavisinde yeni yöntemler olarak kabul edilen Greenlight lazer tedavisinin birçok yararı vardır. Mesela, kan sulandırıcı ilaçlar bu tedavi sürecinde kullanımını kesmeye gerek yoktur. Çünkü bu tedavi sonucunda kanama olmayacağı için bu ilaçların kullanımının hiçbir zararı yoktur.

Greenlight tedavisinde kanama olmaz iken, bir pıhtılaşma alan oluşur. Greenlight lazer operasyonunda kateter süresi ve yatış süresi kısadır. Hastanede az kalarak aynı günün akşamı hasta evine geri dönebilir. TUR sendromu riski yoktur. Greenlight lazer işlemi sırasında izonik solüsyon kullanıldığı için sıvıların emilmesine bağlı TUR sendromu ile karşılaşılmamaktadır.

Prostat tedavisinde yeni yöntemler olarak Greenlight lazer yöntemi gösterilebilir. Bu tedavi boyunca işlem süresi prostatın büyüklüğüne göre değişir. Mesela büyük olan prostatlarda tedavi süresi uzundur. Boyu küçük olan prostatlarda ise tedavi süresi kısadır. Bu yüzden prostat büyümesi sorunu yaşayan hastalar için kolay tedavi yöntemleri mümkündür. Bu teknik ile prostat hastası olanlar hiçbir zarar görmeden hayatlarına devam ederler. Gelişen bu teknik her yerde kullanılmaya başlanmıştır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32