Bu bir ayakta tedavi işlemi olduğu için siz tipik olarak tedaviden bir kaç saat içerisinde eve gideceksiniz. İşlemden sonra sizi eve götürecek birisinin olması gerekir.

Eğer işlemin sonunda mesanenize bir kateter yerleştirildiyse, o 24 saat içerisinde tekrar çıkarılacaktır. Ancak mesane işlevleri risk taşıyan ve şiddetli üriner semptomların bir sonucu olarak hastalar uzun süreli kateterizasyona ihtiyaç duyabilirler.

Çoğu hasta semptomlarda hızlı bir iyileşme ve idrar akışında büyük gelişme yaşayabilirler. Bu tipik olarak işlemi takibenki 24 saat içerisinde oluşur. Ancak hastalığın geçmişi, sağlık durumu ve diğer faktörler iyileşmeyi etkileyebilir.

  1. Enfeksiyondan kaçınmanıza yardımcı olmak için size bir antibiyotik verilebilir. Rahatsızlıklarda, steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar seçeneklerdir.
  2. Tipik olarak işlemden 2-3 gün sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.
  3. İşlemi takiben yaklaşık 2 haftalık bir sürede cinsel ilişkiye girmemeniz gerekir.
  4. İdrardaki kana neden olabilen ağır egzersiz (ağırlık kaldırma, bisiklet sürme veya yürüme bandında koşma) ve titreşimli ekipmanlarla çalışma (çim biçme makinesi veya kar traktörleri üzerinde oturma) gibi aktivitelerden en az 2 hafta uzak durmak gerekir.
  5. İdrar söktürücü ilaçların verildiği işlemden 1-2 hafta sonra idrarda hafif kan vakaları görülebilir.