İşlem gününüzde tedavi merkezine geleceksiniz. Bu ayakta tedavi işlemi olduğu için sizi eve götürecek bir kişinin olması gerekir. Farklı hastaların farklı bir tedavi rejimine ihtiyaç duyabileceklerini unutmayınız. Aşağıda işlemle ve ne beklenildiği ile ilgili genel bir açıklamaya yer verilmiştir:

  1. Tedaviden önce hekiminiz size işlem boyunca rahatlamanız açısından ilaç verebilir. Siz de aynı şekilde enfeksiyonlardan kaçınmak amacıyla ilaç alabilirsiniz.
  2. Sizden mesanenizi boşaltmanız istenebilir.
  3. Uygulama odasına alınıp sırt üstü uzanacağınız tedavi yatağına taşınacaksınız. Tüm işlem boyunca uyumanıza sağlamak amacıyla size anestezi uygulanacak. Tedavi merkezine bağlı olarak spinal veya sinir bloğu içeren farklı anestezi tipleri kullanılabilir.
  4. Uyuşuk hissettiğinizde veya anestezi bloğu etkisini gösterdiğinde hekiminiz üretranıza bir sistoskop yerleştirecek.
  5. Fiber lazer sistoskopla tanıştırılır ve prostatın bulunduğu yerdeki üretranın içine doğru ilerler.
  6. Hekim, engelleme kalkana kadar sistematik olarak büyümüş prostatı buharlaştırır.
  7. İşlemin sonunda hekim, idrarı mesanenizden boşaltmanız için geçici bir kateter sokabilir. İdrarınızı yaparken hafif yanma hissi ve bir hafta veya daha fazla bir süre idrarınızda az miktarda kan görünmesi gibi hafif rahatsızlık veren şeyler yaşayabilirsiniz. Ayrıca mesanenizin durumuna bağlı olarak daha büyük bir idrara çıkma ve işeme isteği duyabilirsiniz. Busorun, mesaneniz üretranızdaki engellemeyi kaldırmaya alıştıkça çözülecektir.

GreenLight™ işlemi sonrasında muhtemelen idrar akışında ve semptomlarda ani gelişmeler yaşayacaksınız; ama işeme sırasında hafif kısa süreli sıkışıklık ve sıklık veya hafif acı hissi duymanız da olası. İdrarınızda kan daha az sıklıkta oluşur; bununla birlikte retrograd veya az boşalma yoğunluğu görülecektir. Hekiminizin insiyatifi doğrultusunda kısa bir süreliğine birkatetere ihtiyaç duyabilirsiniz.