Prostat Büyüklüğü konusu ile ilgili olarak erkeklerin genelinde görülen prostat büyüklüğü sorunu, son dönemlerde daha fazla görülmektedir. İdrarı vücuttan atmaya yarayan bir kanal görünümündeki üretrayı çevreleyen erkek üreme bezine prostat denilmektedir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, erkekler orta yaşlarına geldiğinde prostat büyüklüğü sorunu yaşamaya başlar. Genç yaşlardaki bir erkekte ise ceviz büyüklüğünde görülse de bazen erken yaşlarda da prostat büyüklüğü sorunu görülebilir. Ancak bazı prostat büyüklüğü olayında da kanser riski görülmez ve büyüyen prostat kansere yol açmaz.

Prostat Büyüklüğü

Prostat Büyüklüğü Her Yaşta Görülebilir

Erkeklerin yaşları ilerledikçe çeşitli cinsel sorunlar da meydana gelmeye başlayabilir. Bu sorunların başında gelen prostat büyüklüğü, yaşlanan erkeklerde görülen en yaygın rahatsızlıktır. BPH denilen prostat büyüklüğü, 55 yaşından sonra görülmeye başlamaktadır. 55 yaşına kadar bütün erkeklerin ¼’ünde, 55 yaşından sonra ise erkeklerin yarısında prostat büyüklüğü nedeni ile lazerle prostat ameliyatı uygulanmaktadır. Erkeklerin % 90’ı ise 85 yaşına kadar prostat büyüklüğü sorunu yaşamaktadır. Ancak bu sorun genelde yaşlı kişilerde görülse de, nadir olarak genç yaştaki kişilerde de görülmektedir.

Prostat Büyüklüğü Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin

Prostat büyümesi sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde farklı belirtiler görülmeye başlanır. Her erkekte görülen belirtiler birbirinden farklıdır. Prostatın büyümesi, üretraya baskı yapmaktadır. Büyümenin devam etmesi ile daha da genişleyen prostat, idrara çıkmada zorluk yaşanmasına neden olur. Zayıf idrar akışı da denilen bu zorluk, prostat büyümesinin en temel belirtisidir. Birçok erkekte ansızın idrara çıkma isteği görülmektedir. Ancak lavaboya gittiğinde idrar akışında kesinti yaşar ve tam olarak idrar çıkışını gerçekleştiremez. Bununla beraber idrar yaparken ıkınma ihtiyacı hisseder. Çoğu erkekte altına kaçırma sorunu da baş gösterir. Tam olarak boşalamayan erkekler, idrar sonrasında hala mesanesinin dolu olduğu hissine kapılır. Geceleri rahat uyuyamayan kişiler, sürekli idrara kalkma ihtiyacı hisseder. İdrar sırasında ağrı ve yanma gibi sorunların da baş göstermesi ile lazerle prostat ameliyatı kaçınılmaz hale gelir. İdrarını tutamayan kişiler, ilerleyen hastalıklarda kanlı idrar ile karşılaşabilmektedir. Bu nedenle, görülen belirtilerin göz ardı edilmede mutlaka bir hekime gidilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan incelemeler sonrasında en uygun tedavi yöntemi ile sorun ortadan kaldırılır.

Lazerle Prostat Ameliyatı Sonrasında Büyük Rahatlık

40 yaş üzerindeki her erkekte görülebilen prostat büyümesi sorunu, çeşitli belirtiler ile kendini göstermeye başlar. Kanser herhangi bir ilişkisi olmayan prostat büyümesinin nedeni de tam olarak bilinememektedir. Belirtileri yaşayarak doktora başvuran kişilere çeşitli işlemler sonunda prostat büyümesi teşhisi koyulur. Üroloji doktoru, kişinin yaşadığı belirtiler ve yapılan taramalar sonrasında genelde lazerle prostat ameliyatı yapılmasına karar verir. Hastanın idrar yöntemi olarak adlandırılan bölgeye sistoskop yardımı ile ufak bir tel koyulmaktadır. Telin içerisinde bulunan lazer enerjisi, büyümüş olan prostat bölümünü yok eder. Bu sayede hastanın bu sorunu ortadan kalkarak büyük bir rahatlık yaşanır. Bizden kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Hemen bilgi almak için tıklayınız.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32