Prostat Ameliyatı ile ilgili olarak küçükten büyüğe bütün erkeklerin belirli dönemlerde yaşadıkları bazı cinsel sorunlar bulunmaktadır. Özellikle erkeklerin genelinde görülen prostat hastalığı, son dönemlerde artmaya başlamıştır. Prostat denilen erkek üreme bezi, genç erkeklerde ortalama olarak ceviz büyüklüğünde olmaktadır. Ancak bilinmeyen bir nedenle bu oran giderek artmaktadır. Bu da prostat hastalığını ortaya çıkarır. Genelde iyi huylu olan prostat büyümesi, kansere yol açmaz. Erkekler bu sorunu yaşarken etrafından kendilerini soyutlayabilirler. Ancak bu herkeste görülebilecek bir sorun olduğu için çekinecek bir durum yoktur. Prostat hastalığı sorunu yaşayan kişilerin mutlaka bir ürologa görünmesi gerekir. Büyümenin seviyesi bu kontrol sırasında belli olur ve yapılan tetkiklere göre hangi tedavi yönteminin uygulanacağına karar verilir.

Prostat Hastalığı Kendini Belli Eder

Prostat Ameliyatı

Özellikle 45 yaş sonrasında görülmeye başlayan prostat büyümesi, kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Kendini bazı belirtiler ile gösteren prostat hastalığı, erken teşhis ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir. İlk olarak idrara başlarken yaşanan zorlukla kendini belli eden prostat hastalığı, dikkate alınmadığında zamanla daha da ilerleyerek daha ciddi belirtilere neden olur. Kişide hiç yaşamadığı halde idrara çıkma isteği başlar ve bu durum genelde aniden oluşur. Aşırı derecede sıkışan hasta, lavaboya gittiğinde genelde idrarını çıkaramaz. İdrarını çıkarsa da hala mesanesi dolu gibi hisseder ve bu histen kurtulamaz. İlerleyen prostat hastalığı nedeni ile kişilerde altına kaçırma gibi sorunlar da meydana gelmeye başlar. İdrar esnasında ağrı ya da yanma hisseden kişiler, daha da ileri seviyede görülen prostat hastalığı nedeni ile hematüri denilen kanlı idrar yaşamaya başlar. Bu rahatsız edici belirtiler, bir erkeğin hayatını derin bir şekilde etkilemektedir. Sırf bu sorunlar nedeni ile hayatlarını değiştirmektedirler. Bu semptomlar dayanılmaz bir hale geldiği zaman tedaviye ihtiyaç duyulur.

Prostat Ameliyatı ve Öncesi

Prostat rahatsızlığı görülen kişilerde, belirtiler ciddi seviyelere ulaştığı zaman, kişinin mutlaka bir ürologa giderek muayene olması gerekir. Öncelikle hastanın yaşadığı sorunlar dinlenir ve gerekli testler yapılarak prostatın büyüklüğü belirlenir. Prostat hastalığı için son 10 yılda popüler olan lazerle prostat ameliyatı tedavisi uygulanır. Hastanın yaşı ve prostatın büyüklüğüne göre prostat ameliyatına karar verilir. Bu ameliyat lokal anestezi ya da genel anestezi ile uygulanır. Herhangi bir acı ya da kan gibi durumlar yaşanmadan prostat ameliyatı gerçekleştirilir. Operasyonun süresi de çok kısadır. Büyüyen prostat lazer yöntemi ile buharlaştırılarak küçültülür.

Prostat Ameliyatı Sonrasında da Dikkat Edilmesi Gerekli

Prostat büyümesi nedeni ile yaşanan belirtilerin artması sonucunda hastalar muayene edilerek prostat ameliyatı operasyonuna karar verilir. Ameliyat sonrasında hastaların kabızlık sorununa karşı dikkatli olması gerekir. Bu nedenle kuru kayısı gibi kabızlığı giderici besinler tüketilmesi gerekir. Günde 3 litre sıvı içilmesi de ameliyat sonrasında hastayı rahatlatmaktadır. Ayrıca 1 ay süre ile cinsel beraberlik yaşanmaması önerilir. Hemen şimdi bilgi edinmek için http://www.greenlight.gen.tr/iletisim adresini ziyaret ediniz.

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32