Prostat büyümesi, yalnızca erkeklerde var meydana gelen prostat bezinin normalden fazla büyüyerek istenmeyen bir durumun meydana gelmesi olarak adlandırılabilir. Prostat gelişmesini en ufak haliyle prostat bezinde bulunan sıkı huylu bir tümör olarak anlamak daha gerçek olacaktır. Milletçe aralarında prostat büyümesi olarak adlandırılan durumun tıp dilinde ismi “Benign Prostat Hipertrofisi” olarak anılmaktadır.

Çeşitli kaynaklarda prostat büyümesinden tıp dilindeki adının baş harfleriyle yani “BPH” olarak bahsedilmektedir. Ortada yaş ardından görülen prostat büyümesi vaziyetinin erkeklerde yaş ilerledikçe görülme olasılığı hepten artmaktadır. Yapılmış Olan bilimsel araştırmalar 50 yaşın üzerindeki erkeklerde %30 benzeri bir bölümde prostat büyümesinin görüldüğünü meydana koymuştur. Bu rakam 60’lı yaş grubundaki %50 iken 80’li yaşlara gelindiğinde %90 benzeri kocaman oranlara civarı çıkabilmektedir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat Büyümesi NedirProstat büyümesi oluştuğu vaziyetlerde erken tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulanması nihai derece mühimdir. Tedavinin geciktiği vaziyetlerde istenmeyen durumların meydana çıkma olasılığı artmaktadır. Prostat büyümesi uzun müddetli tedavi edilmediğinde bilhassa idrarda birikmeler ve idrar yollarında iltihaplanmalara ne sebeple olabilir. Şunlar kişide korku ve panik havası yaratmıyor olsa da prostat büyümesinin tedavi edilmediği vaziyetlerde nadiren de olsa böbrek yetmezlikleri ve bireyin idrarından gözle görülebilecek miktarda kan gelmesi vaziyetleri da yaşanabilmektedir.

Günümüz teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak geçmiş senelerde bilgi sahibi olunamayan pek çok hastalık dair en ince ayrıntısına civarı bilgi edinebilme imkanı doğmuş olsa da günümüz teknolojisinde dahi prostat büyümesinin sebebi tam anlamıyla belli değildir.

Nedeninin tam anlamıyla bilinemiyor olması uzmanlara yönelik prostat gelişmesini tetikleyen unsurların birden fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak başka nedenler bir yana bırakıldığında prostat büyümesinin nedenlerinde ağır basan etmenler aralarında erkeklik hormonlarını ve erkeklerin yaşa bağlı olarak vücudundaki değişimleri göstermek yanlış olmayacaktır.

Prostat büyümesinin vücuda çok büyük negatif tesirinin olmaması amaçlı tedavisinde geç kalmamak gerekiyor. Tedaviye başlamak amaçlı ise öncelikle durumun teşhisin koyulması gerekiyor. Tanı amaçlı gerekli meydana gelen bilgi de prostat büyümesinin izlerinin bilinmesidir.Daha detaylı bilgiyi uzmanlarımız tarafından cevaplandırılacaktır.İletişim için tıklayınız.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32