Sadece erkeklerde görülen prostat aslında erkek üreme bezidir. Peki, prostat büyümesi nedir? Erkeklerde yaş ilerledikçe bu üreme bezleri yani prostat büyümeye başlamaktadır. Bu duruma da prostat büyümesi denmektedir. Bu durum kansere yol açmaz ve doğal bir süreçtir.

Prostat Büyümesi Nedir Ve Hangi Yaş Grubunda Görülmektedir?

Prostat büyümesi nedir sorusunun cevabını kısaca verdikten sonra hangi yaş gruplarında görüldüğünden kısaca bahsedecek olursak iyi huylu büyüme de denilen prostat büyümesi kişilere göre değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak 50 yaş üstü erkeklerde bu büyüme artmaktadır.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle bilinmelidir ki prostatta büyüme oldukça baskı artacağı için idrarda zorlanma durumları ile karşılaşılabilir. Zorlanmanın yanı sıra idrarın yavaşça çıkması gibi durumlar prostat büyümesinden kaynaklı olabilmektedir. Bunların dışında kişiler prostat büyümesi nedir kanser belirtisi midir diye düşünmektedirler. Prostat büyümesi yaş ilerledikçe olan çoğu zaman iyi huylu büyümedir. Prostat büyümesinin birçok belirtisi bulunmaktadır.

Bunlar; idrar yaparken ıkınma, sürekli ani olarak gelen idrar sıkışması, idrarda zorlanma, kesik kesik idrar yapma, idrarı tam olarak boşaltamama hissi, bazen istemsiz idrar kaçırma, idrarda kan olarak görülmektedir. Tüm bu belirtiler prostat büyümesi nedir sorusunu cevaplar niteliktedir. Bu belirtilere sahip erkekler prostat büyümesinden şüphelenmelidirler. Eğer bu belirtileri yaşayan erkeklerde günlük hayatı ciddi derecede olumsuz etkileme ve büyük acılar çekme, dayanılmazlık gibi durumlar oluşursa mutlaka tedavi için bir uzmana görünülmesi gerekir.

Prostat Büyümesi Tedavileri Nelerdir?

Prostat büyümesi durumunda çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedaviler doktorunuzun kontrolünde ve onayıyla yapılmalıdır. Her prostat büyümesi şikâyetine sahip kişiye aynı tedavi uygulanmaz. Bu sebeple doktorunuzun uygun görmüş olduğu tedavilere yönelmeniz gerekir. Prostat büyümesi rahatsızlıklarında şiddet derecesi değişiklik göstermektedir. Prostat büyümenizin şiddetine göre doktorunuz size en uygun tedaviyi belirleyecek ve sizi yönlendirecektir. Kişiler çoğu zaman prostat büyümesi nedir ve tedavi edilemez mi gibi soruları düşünürler.

Prostat büyümesi sonucunda oluşabilecek belirtilere göre tedavi şekillenir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtilerden çoğuna sahip değilseniz tedaviye ihtiyacınız dahi olmayabilir. Yakın izleme ve terapiler ile bu durum kontrol altına alınabilmektedir. Genellikle prostat büyümelerinde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İdrar yapmanızı kolaylaştıracak, üreme bezlerinizi küçültecek ilaçlar ile hastalık tedavi edilebilir. Anca bu ilaçlar çeşitli yan etkilere sahiptir.

Doktorunuzun önerisi dışında asla kullanmamanız gerekmektedir ve doktorunuza da detaylı bir şekilde danışmanız gerekir. Cerrahi olarak da bu durum tedavi edilebilmektedir. Öncesinde bir ilaç tedavisi uygulanmış ve hasta bu tedaviye cevap vermediyse cerrahi müdahale doktorlar tarafından önerilebilir. Ayrıca lazer terapileri ile de prostat büyümesine çözüm bulunabilmektedir.

Prostat Büyümesi Tedavisi Zorunlu mudur?

İyi huylu büyüme kendi haline bırakıldığı zaman kişilere büyük sıkıntılar doğurabilir. Bu sebeple doktora başvurularak büyüme şiddeti öğrenilmeli ve doktorların önermiş olduğu tedavi yöntemleri uygulanılmalıdır. Uzun süre tedavi edilmezse bu durum böbrek problemlerine, idrar enfeksiyonuna ve daha birçok hastalığa neden olabilir.

Eğer kendinizde veya tanıdıklarınızda prostat büyümesi olduğunu düşünüyorsanız öncelikle prostat büyümesi nedir iyice öğrenip daha sonra belirtilere sahipseniz bir uzman doktora görünmelisiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32