Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır? Sorusu ile ilgili her karşılaşılan prostat ağrısı ve sonucunda oluşan büyüme durumu kesinlikle iyileştirilmek zorunda değildir. Her zaman bu büyüme sorun teşkil etmez. Bunun ayrımını ancak bir üroloji uzmanı yapabilir. Hastanın prostat ağrısı sıkıntıları dinlendiğinde bu ağrıların günlük yaşamını etkilenme durumu, prostat büyümesi sonucunda diğer yaşamsal uzuvlarının etkilenmesi durumu, idrar yapma sürati ve kuvveti, mesanede kalan idrar miktarı gibi faktörler ürologlara prostatın durumu hakkında açıklayıcı bilgiyi sunarak prostat muayenesi nasıl yapılır sorusuna verecekleri cevabı da şekillendirir.

prostat muayenesi nasıl yapılır

Tüm bu malumatların elde edilmesinin akabinde şayet prostat ağrısı hafif sıkıntı çıkarmayacak durumda ise ve böyle hafif bir büyüme söz konusu ise ve bu büyüme sonucu hastanın hayati fonksiyonlarında bir sıkıntı yoksa prostat ağrısı olmuyorsa, günlük rutin yaşamında aksama meydana getirmiyorsa faal gözlem ismi ile belirlenen zamanlarda sürekli gözaltında tutularak hasta kontrol edilir. Elde edilen bilgiler ışığında hastanın mutlaka tıbben bir desteğe gereksinimi mevcut ise ilaç desteği ile büyüme sonucu ortaya çıkan yakınmaların yok edilmesi sağlanır. Bu ilaç tedavisine dünyada yoğun başvurulmaktadır. Ayrıca bu ilaçların kişinin hayati fonksiyonlarını etkileyecek bir yan etkisi de yoktur.

Büyümenin bu safhasında günlük alınacak bir adet hap ile idrar şikayetleri en asgari seviyeye indirgenecektir. Şayet yapılan araştırma sonucunda prostat büyümesi yukarıda belirmiş olduğumuz safhayı geçmiş ise hastanın yaşamını çekilmez hale getirmiş ve ayrıca iltihaplanma, taş, kanama benzeri sorunlarla birlikte idrar boşaltılamayıp, mesanede birikmesi durumu gözlenmiş, börekler bu durumdan zarar görmeye başlamış ise bu andan itibaren prostat muayenesi nasıl yapılır, artık operasyon yani ameliyat yapılması gerekmekte olduğu kanaatine varılır. Bu yapılacak operasyonda da kapalı ve açık gibi çeşitli alternatifler vardır. Peki, bu durumunda hastada ne gibi yakınmalar meydana gelir? Bu yakınmalar sonucunda prostat muayenesi nasıl yapılır?

İdrar Yolu Tıkanmış İse Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır, Prostat Ağrısı Nasıl Diner Ve Bu Tıkanmayla İlintili Hangi Şikâyetler Baş Gösterir?

İdrar yapıldıktan sonra mesanenin tam anlamıyla boşalmadığı hissi sık sık idrar yapma isteği oluşması, geceleri sık sık idrara çıkma isteğinin oluşması, idrar sırasında kesinti olması, kendini zorlayarak idrar yapma, idrarın akış hızında (gücünde menzilinde) yavaşlama Peki bu duruma kanser diyebilir miyiz? Hayır. Prostat kanseri ve prostat hiperplazisi farklı hastalıklardır. Tedavileri usulleri farklıdır. İki hastalığın birbirinden net şekilde ayırt edilmesi prostat ağrısı nasıl iyileşir bilinmesi şarttır. Bu ayrımı yapmak için prostat muayenesi nasıl yapılır bilmek gerekiyor hastaya kan testi yaptırılarak PSA değerlerinin durumu kontrol edilir ve parmak yardımı ile rektal muayene yapılır.

Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır ve Prostat Ağrısı Sebebi Nedir ve Neden Büyür?

Prostat büyümesinin nedeni net şekilde bilinememektedir. Ancak yaş ilerledikçe ve erkeklik hormonları sebebiyle ortaya çıktığı hususunda uzmanlar hemfikir. Neden Prostat büyümesi iyileştirilmelidir? Şayet bu büyümenin önüne geçilmezse sürekli oluşan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesanede taşlara ve hatta böbrek yetersizliğine sebebiyet verilebilir. Prostat ağrısı nasıl diner? Prostat muayenesi nasıl yapılır konusunda iyi bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Prostat Muayenesi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evet, aslına en önemli soru bu durumda prostat muayenesi nasıl yapılır ve tedavisi nasıl yapılmalı sorulardır. Her hasta için farklı tedavi süreçleri söz konusu olup, ameliyatla tedavi ve ilaç yardımıyla tedavi olmak üzere 2 tür tedavi şekli vardır. Operasyon tedavisi içinde en sık kullanılan yöntem ise “transüretral prostatektomi” diğer bir söylemle TURP’tur. Bu yöntem anestezi yardımı ile üretradan tek bir makine ile girilerek prostat bezinin oluşturduğu tıkanmanın önüne geçilir. Bu durumun kötü yanı ise TURP sonrasında tek sürü halinde minimum tahmin ihtimali ile empotans ya da ejakülasyon yitirilmesi ortaya çıkabilmektedir. Diğer operatif yaklaşım seçenekleri ise açık operasyon ya da lazer yardımı ile prostatektomisi’dir. İlaç yardımı tedavisinde ise üretrayı ferahlatıp genişleten tek tür ilaçlarla hormonlara etki eden ilaçlar tavsiye olunur. Bu ilaçlar da ender şekilde tansiyon düşmesi ve baş ağrısına neden olabilir. Diğer bir iyileştirme yolu da Greenlight Lazer yardımıyla prostat ağrısı tedavisidir. Prostat muayenesi nasıl yapılır ve prostat ağrısı hangi durumda önem verilmeli hususunda ayrıntılı bilgiyi http://www.prostattedavisi.com.tr/prostat-buyumesi-nasil-tedavi-edilir/ yardımıyla bulabilir veya bu büyümeye karşı tedavi için uzman üroloğunuza danışmanız sizin faydanıza olacaktır.

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32