Prostat Nedir? Sorusu ile ilgili olarak erkeklerde idrar kesesinin hemen altında bulunan ve makat önünde yer alan küçük beze prostat denilmektedir. İdrarın idrar kesesinden dışarı atılmasını sağlayan üretrayı idrar kanalı çevrelemektedir. Prostat bezinin iyi huylu büyüyebilmesi ve büyümenin neden olduğu idrar akımı ile ilgili sorunları tanımlayana ise benign prostat hiperplazisi denilmektedir. Aslından prostat bezi erkeklerin üreme sistemlerinin en önemli parçasıdır ve neredeyse ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Erkeklerde yaş ilerledikçe prostat bezi de büyüyebilir ve çevrelediği üretranın tıkanmasına neden olur. Bu durumda erkeklerin küçük abdestlerini yapmalarında zorluk çıkartır. Prostat hücreleri PSA ismi verilen protein salgılarla ve bu proteini meni ile birlikte tekrar dışarı atar. Prostatın kandaki değeri ise yaklaşık 4’ten daha düşüktür ve PSA’nın prostata ilişkin kanal sistemi içinde kalmasını sağlayan hücresel sistemleri bozan bu maddenin kandaki seviyesinin yükselmesine neden olur. Prostat kanseri de bu madde içinde yükselmiş olur.

Benign Prostat Hiperplazisi Nedir?

prostat nedir

Yukarıda prostat nedir sorusunun cevabını ve prostatın ne olduğunu kısaca anlattık. Biraz da prostat hiperplazisi hakkında bilgiler verelim. Prostat hiperplazisi ( BPH) erkeklerde prostat bezinin iyi huylu üremesidir ve yaş ilerledikçe ortaya çıkmaktadır. Kansere sebep olan bir problem değildir Ayrıca prostat bezini büyümesi olayına prostat hipertrofisi de denilmektedir. Halk arasında bu soruna kısaca prostat denilmektedir. Hâlbuki ki bu tamamen yanlış bir algıdır. Çünkü halk arasında prostat diye tabir edilen bu hastalık prostat bezinin hiperplaziye uğrayarak büyümesi sonucunda üretrayı daraltıp tıkayarak idrar akımını güçleştirmesi ile birlikte ortaya çıkan prostat hiperplazisi hastalığıdır.

Prostat Hiperplazisi Kimlerde Görülür?

Erkelerde görülen bir hastalık olan prostat hiperplazisi genellikle 50 yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Prostat nedir ya da hiporlazisi olayını nedeni üzerinde henüz kesin bir görüş birliği sağlanmış değildir. Ancak genellemeye göre prostat hiperplazisi mesaneyi tıkayıp idrarın çıkışını engelleyerek, idrarın olduğu yerde birikmesine neden olur. Prostat nedir, yaşlanmakta olan erkeklerde ortaya çıkan hormonal dengesizlikler prostat hiperplazisi hastalığını ana nedenini oluşturmaktadır. Erkeklerde bozulan dengenin, erkek organizmasında androjen ve östrojen dengesi olduğu söylenilmektedir.

Prostat Hiperlazisinin Belirtileri Nelerdir?

Aslında prostat hiporlazisinin oldukça özgün belirtileri vardır. Prostat nedir ve prostat hiperplazisinin belirtilerinin tümüne portatizm denilmektedir. İdrarda gecikme ve zorlanma idrar akışının yavaşlaması ve idrar çapının incelmesi, sık sık idrara çıkma prostatizmin en yaygın belirtileridir. Ayrıca idrardan kan gelme ve ağrılı durumlarda prostat hiperplazisini belirtileri arasında yer almaktadır. Prostat nedir ve prostat hiperplazisi hakkında detaylı bilgi almak için http://www.prostattedavisi.com.tr/prostat-nedir-ve-prostat-ne-ise-yarar/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32