Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Prostat muayenesi sırasında görülen, her prostat ağrısı ve bu ağrı sonucunda ortaya çıkan prostat büyümesi her zaman tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Bu büyüme her koşulda bir sorun değildir ve bir sorun olup olmadığı ancak bir üroloji uzmanı tarafından teşhis edilebilir. Hastanın prostat ağrısı hakkındaki ifadesi dinlendiğinde, prostat büyümesi sonucunda vücudun diğer kısımlarının etkilenmesi, ağrıların günlük yaşama etkisi, idrar yapma hızı ve kuvveti ve mesanede kalan idrarın miktarı gibi faktörleri ürolog değerlendirerek bir sonuca varır. Bu bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda, prostat ağrısı hafif ise ve büyüme de az miktardaysa ve bu büyüme hastanın yaşamsal faaliyetleri için bir engel oluşturmuyorsa, prostat ağrısı yoksa hasta aktif gözlem adı altında belirli zamanlarda kontrol altında tutulur. Öğrenilen bilgiler sonucunda hastanın tıbbi bir desteğe ihtiyacı olduğuna karar verilirse, ilaç verilerek prostat büyümesi sonucu ortaya çıkan şikayetlerin ortadan kaldırılması sağlanır. Bu tür ilaç tedavisi dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. Ayrıca kullanılan bu ilaçların kişinin yaşamsal fonksiyonları üzerine herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Büyümenin bu evresinde günlük olarak kullanılan bir tane hap ile idrar problemleri minimum seviyeye gerileyecektir. Gözlem sonucunda, prostat büyümesi sorun oluşturmayan evreyi geçmişse, hastanın günlük yaşamını ciddi şekilde etkiliyorsa, kanama, taş iltihaplanma gibi problemler nedeniyle idrar dışarı çıkamıyorsa, mesanede birikmeye başlamışsa ve böbreklerde bu nedenlerle zarar görüyorsa prostat tedavisi için hasta ameliyat edilmelidir. Yapılacak ameliyat için kapalı ya da açık seçenekleri vardır.

Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar Yolu Tıkandığında Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar yaptıktan sonra idrar kesesinin tamamen boş olmadığı hissinin sık idrara çıkma isteği yaratması, geceleri sıklıkla idrara çıkmak, idrar yapılırken kesinti oluşması, idrar yaparken zorlanma, idrarın akış hızının azalması durumları her zaman prostat kanseri belirtisi değildir. Prostat hiperplazisi ve prostat kanseri birbirinden tamamen ayrı hastalıklardır. Prostat hiperplazisi ve prostat kanseri tedavisi farklıdır. İki hastalığı ayırt edebilmek için prostat ağrısının nasıl iyileştiğini bilmek gerekir. Bu ayrımı yapabilmek için parmak yardımıyla rektal muayene yapılır ya da hastaya kan tahlili yapılarak PSA değerlerinin durumu değerlendirilir.

Prostat Neden Büyür ve Ağrısının Nedeni Nedir?

Prostat büyümesine neden olan faktörler kesin olarak bilinmemektedir. Fakat uzmanlar yaş ilerlemesi sonucunda ve erkeklik hormonları nedeniyle meydana geldiğini düşünmektedir. Prostat büyümesi ve prostat tedavisi neden yapılmalıdır? Çünkü bu büyüme engellenmezse sürekli meydana gelen idrar yolu iltihaplarına, idrar kesesinde taşlara ve ek olarak böbrek yetmezliğine neden olabilir. Prostat ağrısı nasıl geçer? Prostat muayenesi ve prostat tedavisi konuları detaylı olarak araştırılmalıdır.

Prostat Tedavisi ve Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu durumda en önemli soru prostat tedavisi nasıl yapılır sorusudur. Her hastaya özel çeşitli tedavi yöntemleri mevcut olup, ilaçla ya da ameliyatla tedavi olarak iki tür tedavi seçeneği vardır. Ameliyat için en yaygın kullanılan yöntem ise “transüretral prostatektomi” diğer adıyla TURP’tur. Bu yöntemde, hasta uyutularak üretradan bir makine aracılığıyla girilerek, prostat bezinin neden olduğu tıkanma engellenir. Bu durumun dezavantajı ise boşalmanın yitirilmesi olabilir. Diğer bir seçenek ise lazer yardımıyla prostatektomi ya da açık operasyondur. İlaç tedavisinde ise, üretrayı genişleten ilaçlarla, hormonlar üzerine etkide bulunan ilaçlar tavsiye edilir. Diğer bir seçenek ise Greenlight lazer yoluyla yoluyla prostat tedavisi olur. Bu seçenekler prostat tedavisi nasıl yapılır sorusuna cevaptır. Detaylı bilgi için http://www.greenlight.gen.tr/iletisim adresini ziyaret ediniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32