Prostat yalnızca erkeklerde bulunur. İdrar kesesinin altında yer alır. İdrar yolunu sarmalayan bir salgı bezidir. Yaş ilerledikçe bu organ büyümeye başlar. Prostat dokusu büyüdüğünde idrar yolu tıkanır ve bunun sonucunda idrar akışı engellenir. Bu hastalık sonucunda, idrar yapma ile ilgili şikâyetler oluşur. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi denir. Tıptaki karşılığı BPH ( benign prostatic hyperplesia) dır. Genellikle 60 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık yarısında bu hastalık görülür. 85 yaşın üzerindeki hastaların ise yaklaşık % 90 oranında bu hastalığa rastlanılır.

Prostat Büyümesi İle Ortaya Çıkan Sorunlar Nelerdir?

Prostatın büyümesi ile şikâyetler ortaya çıkar. İdrar yapamama, idrar yolu iltihabı, idrar kesesinin işlevsel bozukluğu, idrar kesesi taşları ve böbrek bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkar.

Prostat Büyümesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İzlem, ilaç tedavisi, minimal invaziv yöntemler ve cerrahi tedaviler prostat tedavisinde son gelişmeler arasındadır. Prostat büyüme sonucu ile karşı karşıya kalan erkeklerde birçok ameliyat yöntemleri geliştirilmiştir. Prostat tedavisinde son gelişmeler olarak kapalı yöntemler ( endoskopik) yerini almıştır. Kapalı yöntem ile bir kesi ya da bir dikiş bulunmamaktadır. Hasta daha çabuk iyileşmektedir. Yani hasta normal hayatına çabuk döner. Kapalı ameliyatlar arasında olan Transüretral Prostat Rezeksiyonu TUR-P ameliyatı prostat dokusunun küçük parçalar halinde kesilerek dışarıya atılma işlemidir. Bu operasyon sonucunda kanama oluşur.

Prostat Büyümesinde Greenlight Lazer ´in Yeri Nedir?

Prostat tedavisinde son gelişmeler olarak Greenlight ( yeşil ışık) lazer yöntemi kullanılmaktadır. Tıbbi adı PVP ( photoselective vaporization of the prostate) dir. Bu yöntemde KTP lazer kullanılır. Yeşil bir ışık oluşturulur ve bu yüzden Greenlight Prostatektoni adın alır. KTP lazerin prostat için seçici bir özelliği vardır. Greenlight lazer enerjisi kandaki hemoglobin tarafından emilir. Ve kan damarları buharlaştırılır. Kanama işlem sırasında genellikle yoktur.

Greenlight Lazer Operasyonunun Uygulaması Nasıldır?

Prostat tedavisinde son gelişmeler olarak anılan Greenlight lazer operasyonu bel bölgesine bir iğne ile yapılmaktadır. Riskli hastalarda ise lokal anestezi yöntemi uygulanır. Hastanın idrar yoluna sistoskop ile girilir. Lazerden çıkan ışınlar ile prostat buharlaştırılır. Buharlaştırma sonucu idrarın akışı rahat hale gelir. Bu yöntem öncesi herkesin prostat kanseri yönünden incelenmesi gerekir.

Greenlight Lazerin Avantajları Nelerdir?

Prostat tedavisinde son gelişmeler olarak kabul edilen Greenlight lazerin birçok faydası vardır. Mesela, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları olan hastalar ilaçları kesmeden tedaviye devam edebilir. Kanamaya yol açacağından bu ilaçların kullanımının kesilmesi gerekmektedir. Prostat tedavisinde son gelişmeler olan Greenlight lazer yönteminde böyle bir şeye gerek yoktur. Kanama az olduğundan ilacın kullanımının kesilmesine gerek yoktur.

Greenlight lazer tedavisinde kanama az olurken, prostatın buharlaşan kısmında pıhtılaşma alanı oluşabilir. Bu yüzden kanama yok denecek kadar azdır. Prostat tedavisinde son gelişmeler olarak tıpta yerini alan Greenlight lazer uygulaması ilk olarak iki binli yılların başında kullanılmaya başlanmıştır. Daha yüksek akıma sahip modeller geliştirilmiştir. Bu cihazlar daha yüksek güce sahiptirler.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2015 © Copyright Andromed

Müşteri Hizmetleri        +90 (216) 680 32 32